sobota, 25 sierpnia 2018

Rocznik Jerzego Miatkowskiego i Jaroslawa Owsianskiego

Seria roczników, w której ukazała się książka Wisła po raz drugi raczej nie wypełni luki po podsumowaniach sezonów Andrzeja Gowarzewskiego. Jerzy Miatkowski i Jarosław Owsiański tworzą książki historyczne, w których opisują początki ligowego futbolu w Polsce. Autorzy serii Polska Liga Piłki Nożnej prezentują mecze rozgrywane 90 lat temu. Niniejszy tom przedstawia szczegółowo polski futbol w 1928 roku.

Książkę rozpoczyna opis konfliktu między PZPN a PLPN. Autorzy posiłkując się cytatami, szczegółowo przedstawili pertraktacje między konkurencyjnymi związkami piłkarskimi. Rokowania były zacięte i w ich wyniku Liga rozrosła się do największej w całym dwudziestoleciu międzywojennym liczby 15 zespołów. PLPN nie zgodziła się na relegowanie większej liczby zespołów i nie zamierzała wycofać się z obietnicy bezpośredniego awansu mistrza Lig Okręgowych. Zaś PZPN zależało na wprowadzeniu do Ligi swojego mistrza Klasy A oraz Cracovii.

W drugiej cześć książki autorzy chronologicznie przedstawili 210 ligowych meczów. Opisy opublikowane w roczniku ukazują wiele niesamowitych historii. Dawniej także zdarzały się mecze przerywane przez publiczność. Zaskoczeniem było rozwiązanie takiej sytuacji podczas meczu drużyn Łódzkiego Klubu Sportowego i krakowskiej Wisły. Niekiedy pojawiały się przeszkody, których nie doświadczamy na meczach Ekstraklasy w dzisiejszych czasach. Derby Lwowa zostały przerwane już w 2 minucie, bowiem na boisku pojawił się przedstawiciel wspólnoty religijnej. Przyniósł on pismo, z którego wynikało, że część zawodników nie może wziąć udziału w meczu. Tutaj także ciekawie wybrnięto z kłopotliwej sytuacji.

Miatkowski z Owsiańskim skrupulatnie wskazują rozbieżności między poszczególnymi tytułami prasowymi. Podobnie jak w książce Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w latach 1921-1939, autorzy porównują swoje ustalenia z informacjami publikowanymi przez Andrzeja Gowarzewskiego w tomach encyklopedii piłkarskiej FUJI. Poza barwnymi opisami relacje z meczów zawierają także składy, sędziów, stadiony oraz liczbę widzów.

Prezentację ligowych zmagań w sezonie 1928 kończy podsumowanie statystyczne. Autorzy zamieścili w książce kilka zestawień. Opublikowane zostały tabelki z zestawieniami najstarszych i najmłodszych zawodników. Jest też wykaz kar Wydziału Gier i Dyscypliny oraz najdłuższe serie. Ponadto zamieszczone zostały tabele krzyżowe ukazujące wszystkie udokumentowane występy piłkarzy poszczególnych klubów. Najciekawszy dla mnie był jednak opis "ewoluowania" listy króla strzelców i liczb goli przypisywanych poszczególnym zawodnikom.

Książkę kończą rozgrywki Klasy A ze wszystkich Okręgów. Regionalne mistrzostwa przedstawione zostały za pomocą tabel końcowych i krzyżowych. Następnie mistrzowie 10 ZOPN rozegrali w sumie 30 meczów o awans do przyszłorocznej edycji Ligi. Gry eliminacyjne autorzy przedstawili w ten sam sposób co mecze ligowe.

Dużym atutem książki jest podawanie źródeł i wskazywanie na rozbieżności między nimi. Uzmysławia to po jak niepewnym gruncie poruszają się osoby próbujące rekonstruować bieg wydarzeń. Formuła książki sprawia, że można czytać na różne sposoby. Zarówno chronologicznie mecz po meczu, jak i na wyrywki wybierając sobie najbardziej interesujące mecze.

Jerzy Miatkowski, Jarosław Owsiański
1928 Wisła po raz drugi Polska Liga Piłki Nożnej w księgarni Sendsport
428 stron
Poznań, 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz