piątek, 3 lutego 2017

Analiza porównawcza biogramów przedwojennych Warciarzy

Zaciekawiony ożywioną dyskusją w mediach społecznościowych szybciej sięgnąłem po najnowszą książkę Jarosława Owsiańskiego. Trudno było poprzestać na czytaniu samych opinii, gdy książka już stała na półce i czekała na swoją kolej.

Wbrew temu czego się spodziewałem po internetowych opiniach, Jarosław Owsiański nie napisał paszkwilu na Andrzeja Gowarzewskiego. Zgodnie z tytułem książka przedstawia historie piłkarzy Warty Poznań w międzywojennych mistrzostwach Polski. Autor robi to poprzez zestawianie rozmijających się informacji z ówczesnych źródeł oraz współczesnych opracowań z najnowszym tomem encyklopedii FUJI na czele.

Jarosław Owsiański dotychczas napisał trzy książki o wielkopolskim futbolu. Pierwsze wydawnictwo z 1987 roku poświęcone było Kolejorzowi. Współautorami książki Piłkarska lokomotywa byli także Paweł Opala i Sławomir Opala. W 2011 roku ukazała się napisana wspólnie z Tomaszem Siwińskim opasła księga pt. Historia futbolu wielkopolskiego. Z kolei w ubiegłym roku światło dzienne ujrzał czwarty tom serii Historia Sportu pt. Rozgrywki piłkarskie w Wielkopolsce do roku 1919. Można więc założyć, że Jarosław Owsiański ma wielkie rozeznanie w temacie historii wielkopolskiego futbolu.

Książka Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w latach 1921-1939 ukazała się raptem kilka tygodni po premierze 51. tomu encyklopedii FUJI Mistrzostwa Polski. Stulecie. Tyle czasu wystarczyło Jarosławowi Owsiańskiemu na opracowanie rozbieżności. Opracowanie rozbieżności, bo ta książka nie przynosi ostatecznej prawdy, a jedynie opisuje jak bardzo różnią się relacje. Nawet te w ówczesnych gazetach.

Już w opisie sezonu 1921 Jarosław Owsiński zwrócił uwagę na różnice pomiędzy biogramem z 51. tomu encyklopedii FUJI, a przedstawionymi w książce źródłami. Według Andrzeja Gowarzewskiego Franciszek Szyc rozegrał w tym sezonie trzy mecze. Autor Prawdziwe i nieprawdziwe... twierdzi, że nie było to możliwe, gdyż starszy z braci Szyców zginał ponad sześć lat wcześniej. Jarosław Owsiański wskazuje na więcej takich rozbieżności. To zaskakujące, że do dziś nie udało się ustalić pełnej prawdy nawet o takich postaciach jak pierwszy prezes Warty Poznań, a zarazem brat patrona stadionu.

Cieszę się, że przeczytałem tę książkę. Dzięki niej dowiedziałem się jakie pułapki czyhają na osoby badające dzieje futbolu czy choćby jednego klubu. Żałuję tylko, że Jarosław Owsiański nie zawarł w tym opracowaniu porównań z Encyklopedią ekstraklasy, której jest współautorem. Będę musiał samodzielnie zestawić informacje z książki Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w latach 1921-1939 z bilansami międzywojennych Warciarzy z Encyklopedii ekstraklasy i najnowszej encyklopedii FUJI.

Jarosław Owsiański
112 stron
Poznań, 2016
Warta Poznań na regioWYNIKI.pl
Warta Poznań na 90minut.pl
Warta Poznań na pl.wikipedia.org

1 komentarz:

  1. Jeśli jest pan zainteresowany poprawkami do "Encyklopedii ekstraklasy" to informuje, że suplement do tej książki można ściągnąć ze strony sendsportu, pozdrawiam J.

    OdpowiedzUsuń