poniedziałek, 2 lipca 2018

Osobisty Zbigniew Boniek Jacka Sarzalo

Dziennikarz wychowany na łódzkim Starym Widzewie podjął się napisania książki o gwieździe starego Widzewa. Jacek Sarzało od pierwszych stron wspomina emocje, których dostarczał mu Zbigniew Boniek. Co czuł w 1975 roku, kiedy klub z sąsiedztwa awansował do ekstraklasy i gdy dowiedział się, że ofensywę RTS wzmocni zawodnik przychodzący ze słabszego przecież Zawiszy.

Po niektórych zapowiedziach książki można było spodziewać się, że będzie to bardzo kontrowersyjna lektura. Autor miał w niej rozliczać się z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jeśli jednak ktoś ma apetyt na kubły z pomyjami, to będzie niepocieszony.

Poza wspomnieniami o chłopięcym zachwycie nad idolem, autor nie stroni od krytyki. Zamieścił w książce wypowiedzi boiskowych kolegów Bońka, którzy przedstawiają swoje poważne pretensje do bohatera. Jacek Sarzało rozpisuje się także o trudnym charakterze legendy futbolu, ale dostrzega, że bez pewności siebie i zuchwałości Zibi nie zostałby tym samym piłkarzem. Dziennikarz nie przekracza jednak granic dobrego smaku, ani w pochlebstwach, ani w wytykaniu wad.

Na niekorzyść książki działa nonszalancja z jaką autor traktuje detale. Nie nie ma wielkiego znaczenia, na którym poznańskim stadionie autor prawie dostał w nos podczas występu Zbigniewa Bońka. Niemniej jednak mógł poświęcić chwilę i sprawdzić to, aby czytelnik dostał pełniejszy obraz zdarzenia. Niestety Jacek Sarzało wybrał drogę na skróty i można odnieść wrażenie, że nie korzystając z archiwów napisał o tym, z czym kojarzy mu się Boniek.

Książkę Mój Boniek czytało się sprawnie, ale nie było w niej nic, o czym nie słyszałem wcześniej. Nie wiem, dla kogo autor ją napisał, więc głowiłem się, komu mógłbym ją polecić. Dopiero przy robieniu korekty uzmysłowiłem sobie, że ta książka powinna trafić do dziennikarzy i to nie tylko sportowych. Niestety wielu z nich chyba zapomniało, że można pisać bez przywiązywania się do pozycji bezrefleksyjnego apologety, albo nieprzejednanego krytyka.

Jacek Sarzało
Mój Boniek w księgarni Sendsport
288 stron
Warszawa, 2018
Zbigniew Boniek na 90minut.pl
Zbigniew Boniek na pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz