wtorek, 13 września 2016

Najgłośniejsza alkobiografia

Autobiografia Andrzeja Iwana uchodzi za kultową. Nie stała się nią bez przyczyny. Piłkarz miał do opowiedzenia naprawdę niesamowitą historię, a świetne pióro Krzysztof Stanowskiego nadało jej właściwy kształt. Nie bez przyczyny sięgnąłem po tę książkę kolejny raz. Chcę mieć punkt odniesienia przy ocenianiu innych alko-biografii.

W książce Iwana i Stanowskiego nawet pozaboiskowe anegdoty wiążą się z futbolem. Na przykład szarpanina z dyskotekowym wykidajłą okazała się spotkaniem z klubowym kolega. Z kolei awantura w nowohuckiej kawiarence miała duży wpływ na dalszą karierę piłkarza.

Dziś Andrzej Iwan pojawia się na ekranach telewizorów jako ekspert piłkarski. Wiele osób patrzy na niego przez pryzmat przedstawionych w tej książce doświadczeń życiowych. Poza powszechnie znanymi problemami z alkoholem i hazardem, opowiada w niej także o próbach samobójczych. Mówi o wsparciu rodziny i opiece jaką go otaczała. Wspomina również wspierającego go kolegę ze sportowego światka, którego próba okazała się udana.

Nie brakuje tutaj opisów epoki, w której grał bohater książki. Iwan przedstawia różnice w zarobkach piłkarzy. Już w Wiśle nie miał powodów do narzekania i pomysłów na wydawanie pieniędzy. Jednak w Górniku otrzymywał dużo więcej. Nie dziwne, że stworzono tam pakę, która w drugiej połowie jak 80. zdominowała krajowy futbol. Problem polegał jednak na tym, że Iwan nie mógł, albo nie umiał zdeponować tych pieniędzy.

W książce nie pominięto nawet trudnego tematu ustawiania meczów. Najbardziej zapadł mi w pamięci fragment o oddanym meczu, którego rywale nie potrafili wygrać. Poza szemranymi układami na boisku w książce jest też wątek o osobach prowadzących szemrane interesy. Bohater książki zżył się z nimi podczas gry w Szwajcarii. Iwan opowiada historię człowieka, który miał w kasynie prać pieniądze pochodzące z okupu. Oczywiście zapoznał ich działacz sportowy z lat 90.

W tej książce nie brakuje niczego. Zaciekawi on nawet osoby, które nie interesują się piłką. Jest to pozycja obowiązkowa dla kibica, który chce dowiedzieć się o życiu piłkarzy w latach 80. i początku lat 90.

Andrzej Iwan. Spalony w księgarni Sendport
384 strony
Warszawa, 2012
Andrzej Iwan na 90minut.pl
Andrzej Iwan na pl.wikipedia.org


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy blog. Zapraszam również do siebie:> https://pilkanoznanalogiem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń