czwartek, 25 sierpnia 2016

Piłkarz z bulwarówek

Korzystając z letniego nastroju przeczytałem kolejną biografię bramkarza. Tym razem na warsztat wziąłem Radosława Majdana. Bohater książki Pierwsza połowa grał w tych samych czasach co Arkadiusz Onyszko, więc ich wspomnienia miejscami się zazębiają.

Rozmowa z Radosławem Majdanem ograniczona do tematów piłkarskich byłaby niepełna. W związku z tym Marek Łuszczyna wielokrotnie dopytuje o kulisy polskiego show biznesu. Można nawet odnieść wrażenie, że w książce więcej jest tańca i życia na okładkach niż o samego futbolu.

Książka Pierwsza polowa podzielona została na rozdziały tematycznie. Zaczyna się typowo, bo od młodości w portowym Szczecinie lat 80. i początkach kariery w Pogoni. Następnie Łuszczyna i Majdan rozmawiają na temat związku z początkującą piosenkarką, która z czasem zdobyła miejsce w kolorowej prasie i rzesze fanów. Bramkarz bardzo dużo mówi o tym okresie i m.in. irytującej go wszechobecności paparazzi. Sugeruje nawet kreowanie tego zamieszania przez samą Dodę.

Z kolei jeden z rozdziałów poświęcony został życiu seksualnemu. Inny zaś traktuje o gadżetach. Piłkarze słyną z trwonienia kolosalnych sum na błyskotki. Majdan opowiada historię samochodu, za który zapłacił Jackowi Bąkowi ciuchami i biżuterią. Dzieli się też opowieścią o włamywaczach, którzy połasili się na garderobę Majdana i Rabczewskiej.

Poza Pogonią w książce pojawiają się emigracyjne historie z Turcji, Gracji i Izraela. Turcja jawi się w książce jako kraina żarliwych kibiców, którzy starają się uchylić nieba swoim ulubieńcom i tworzą istne piekło dla ich rywali. Z kolei opis półrocznego pobytu w PAOKu to hołd dla pracowitości i sumienności, z których Grecy słyną w świecie. Na emigracji Majdan spędził łącznie do dwa i pół sezonu. W książce wspomina też o transferach, które nie doszły do skutku, oraz próbach sprowadzenia go do Wisły Kraków.

Wątki piłkarskie kończy ostatnia przystań, czyli Polonia Warszawa z okresu Józefa Wojciechowskiego. Swoją drogą na Konwiktorskiej Radosław Majdan udziela się do dziś. W książce nie został pominięty polityczny epizod bramkarza. W latach 2006-2009 pełnił on mandat radnego sejmiku województwa Zachodniopomorskiego.

Książka pozostawia niedosyt wątków piłkarskich. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż w świecie show biznesu Radosław Majdan odnalazł się nie gorzej niż na boisku.

Radosław Majdan Pierwsza połowa w księgarni Sendport
292 strony
Warszawa, [bdw] ok. 2012
Radosław Majdan na 90minut.pl
Radosław Majdan na pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz