sobota, 23 lipca 2016

70 meczów Lechii Gdańsk

Książka 70 meczów na 70-lecie gdańskiej Lechii nie jest przedstawicielką moich ulubionych typów książek sportowych. Autor dokonał w niej przeglądu najciekawszych jego zdaniem meczów w dziejach gdańskiej Lechii. O ile subiektywny wybór meczów uważam za ciekawą koncepcję, to forma ich przedstawienia nie przemówiła do mnie.

Po prostu nie lubię czytać relacji i formułek o tym, że ktoś biegł lewym skrzydłem, a potem dośrodkował. Zdecydowanie bardziej cenię umieszczanie konkretnych wydarzeń w jakimś szerszym kontekście. Na szczęście autor nie katował mnie litaniami nazwisk. Do przedstawiania składów i strzelców użył czytelnych i estetycznych zielonych ramek.

Dobór meczów pozostawia wiele do życzenia. Nie oddają one w pełni kontekstu i sytuacji w jakiej znajdowała się drużyna. W książce spotkamy głównie radosne zachwyty nad spektakularnymi zwycięstwami. Czasem jednak mina rzednie, gdy orientujemy się, że akurat w tym sezonie Lechia została zdegradowana.

Odnoszę wrażenie, że lepszym pomysłem byłoby przedstawienie perypetii Biało-Zielonych sezon po sezonie. Dawałoby to możliwość napisania czegoś więcej o spadku z drugiej ligi w 1995 roku i przeniesieniu do Gdańska pierwszoligowej Olimpii z Poznania. W kolejnych sezonach można byłoby napisać o spadku tego tworu do trzeciej ligi i występach w drugiej lidze przemalowanej na biało-zielone barwy Polonii Gdańsk.

Na korzyść książki przemawiają ilustrujące ją fotografie i wycinki gazet. Fajnie było dowiedzieć się czegoś więcej o historii jednej z ekstraklasowych drużyn, jednak czytałem lepsze książki.

Marcin Średziński
70 meczów na 70-lecie Lechii w księgarni Sendsport
146 stron
Gdańsk, 2015
Lechia Gdańsk na regioWYNIKI.pl
Lechia Gdańsk na 90minut.pl
Lechia Gdańsk na pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz