czwartek, 17 września 2015

80 lat sportu w Łomiankach

Rzadko zdarzają się książki bez błędów, ale zrobienie go już w tytule przykuwa uwagę. Na szczęście z treścią jest lepiej. Za usprawiedliwienie przyjmuję młody wiek autora. Przemysław Popek w swoim debiucie przedstawił dzieje futbolu w Łomiankach. Rodzinne miasto autora w kontekście piłki nożnej trafiło na czołówki mediów 2 lata temu. 17 sierpnia 2013 roku, czyli niedługo po wydaniu niniejszej książki do podwarszawskiego miasta przyjechała Polonia Warszawa. Poza piłkarzami do Łomianek przyjechali także sympatycy i antyfani Czarnych Koszul. W związku z zakłócaniem meczu został on przerwany w 36. minucie, a gospodarzy ukarano walkowerem.

Zgodnie z tytułem książka nie ogranicza się wyłącznie do opisania 20 sezonów Klubu Sportowego Łomianki. Autor przedstawił w niej działanie wielu organizacji, które na przestrzeni dziejów odpowiadały za życie sportowe. Pierwszą z nich był Łomiankowski Klub Sportowy, który działał przed wybuchem II wojny światowej. Po wojnie w rozgrywkach związkowych występowała drużyna LZS Łomianki. Lecz jego przygoda z futbolem zakończyła się w związku z zaległościami finansowymi. Po kilku latach przerwy Łomianki znów pojawiły się na piłkarskiej mapie. Tym razem za sprawą milicyjnej Gwardii. Po kolejnej przerwie powstał Ferryt, który przez 8 lat do 1977 roku występował w rozgrywkach. Tym razem brak drużyny w rozgrywkach trwał dłużej, bo aż do sezonu 1993/1994. kiedy założono KS Łomianki.

Wracając do błędów pozwolę sobie zauważyć, że autor należy do coraz szerszego grona osób skracających określenie „walk over” do dziwnego „v.o.” zamiast tradycyjnego „wo”. W swoim debiucie Przemysław Popek uległ również manierze wielu osób piszących o futbolu i używa symbolu minuty kątowej, jako skrótu jednostki czasu. Największą wartością książki są tabele końcowe. Autor zadał sobie trud, aby zamieszczać także podsumowania rozgrywek młodzieżowych i old boyów.

Co prawda książka ma kilka niedociągnięć, ale jak na debiutancką publikację 22-latka prezentuje się przyzwoicie. A i tak kilku bardziej doświadczonych autorów może pozazdrościć Przemysławowi Popkowi tej książki. Budujący jest postęp jaki autor zrobił w ciągu roku. Opublikowany w 2014 roku Sport na Bielanach prezentuje się zdecydowanie lepiej. Życzę redaktorowi naczelnemu serwisu SportowaHistoria.PL i nam czytelnikom, aby ta tendencja została zachowana. Najbliższa okazja do zweryfikowania będzie już na jesieni tego roku. Wówczas ma ukazać się książka o Gwardii Warszawa.

Przemysław Popek
200 stron
Warszawa, 2013
KS Łomianki na regioWYNIKI.pl
KS Łomianki na 90minut.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz