wtorek, 26 maja 2015

Zanim powstał Hutnik Warszawa

Najbardziej popularnym klubem z warszawskich Bielan jest Hutnik. Po wielu zakrętach dziś w rozgrywkach związkowych występują aż trzy drużyny nawiązujące do tradycji Pomarańczowych. Powstała w 2012 roku Sportowa Spółka Hutnik Warszawa Sp.zo.o. prowadzi IV ligowy zespół. Z kolei w klasie A i klasie B występują MKS Hutnik i jego rezerwy. Przed laty na AWF, który również ma swą siedzibę na Bielanach, działała solidna drużyna piłkarska Akademickiego Związku Sportowego.

Autor w swojej książce skupił się raczej na okresie międzywojennym, czyli jeszcze przed powstaniem Hutnika i samej Huty, oraz powołaniem AZS na Akademii Wychowania Fizycznego. Poszukiwacze wiedzy o meczach wyczynowych mogą się rozczarować. Autor bogato opisał rywalizację sportową uczniów Gimnazjum Księży Marianów oraz działający przy szkole Bielański Klub Sportowy.Szkoła, której absolwentem jest m.in. Wojciech Jaruzelski była centrum życia sportowego w podwarszawskich wówczas Bielanach. Niestety autor nie zdołał ustalić wyników sportowych późniejszego generała i prezydenta. Poza rozgrywkami wewnątrzszkolnymi gimnazjaliści rozgrywali także mecze z uczniami innych szkół, czy też rezerwami czołowych warszawskich drużyn takich jak Polonia i Legia. Swoją drogą, w tych zespołach często występowali sami uczniowie ze szkolnych drużyn. Przykładem tego może być wspomniany w książce Stefan Rostkowski, który przebił się do pierwszego składu Legii dzięki czemu występował w przedwojennej Lidze.

Autorem tego niezwykle dokładnego opracowania jest mieszkaniec Bielan, który kieruje Fundacją na rzecz Historii Polskiego Sportu, oraz prowadzi serwis SportowaHistoria.pl. Pomimo młodego wieku nie jest to debiutancka pozycja Przemysława Popka. W 2013 roku wydał już książkę Futbolowe Łomianki. Pozostaje mieć nadzieję, że i w 2015 roku przedstawi nam równie skrupulatnie przygotowaną publikację.

Dla zainteresowanych osób książka dołączana jest nieodpłatnie do zamówień w księgarni Sendsport. W momencie publikowania tej notki dostępne były jeszcze egzemplarze.

Przemysław Popek
Sport na Bielanach. Dawniej i dziś w księgarni Sendsport
130 stron
Warszawa, 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz