sobota, 11 lipca 2015

70 legend Odry Opole

Miesiąc temu ukazała się książka poświęcona opolskiej Odrze. Z okazji 70. rocznicy założenia klubu przygotował ją Sebastian Bergiel. Przedstawia w niej 70 kilkustronicowych historii sportowców, trenerów i działaczy klubu z historycznej stolicy Górnego Śląska.

Dziś klub z Opola występuje w śląsko-opolskiej III lidze, gdzie mierzy się m.in. z rezerwami ekstraklasowego Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, Piasta Gliwice i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Jednak od lat 50. do sezonu 1980/1981 Odra spędziła w ekstraklasie aż 22 sezony. Liczba ta robi wrażenie, gdy uświadomimy sobie że niedawno skończył się 81 sezon polskiej ligi. Ta statystyka wygląda jeszcze lepiej, gdy przypomnimy sobie, że w pierwszych 13 sezonach Odra nie miała możliwości wystąpić, gdyż Opole znajdowało się poza granicami Rzeczypospolitej, a sam klub jeszcze nie powstał.

W historii klubu, którego piłkarze w sezonie 1963/1964 znaleźli się na podium mistrzostw Polski, w 1977 roku wygrali Puchar Ligi, oraz kilkakrotnie docierali do półfinału pucharu Polski, nie brakuje wyróżniających się piłkarzy. Wielu zawodników Odry występowało w reprezentacji Polski, a niektórzy po odejściu z Opola stawali się legendami także swoich nowych klubów.

Do najbardziej znanych piłkarzy związanych z Odrą należą Józef Młynarczyk, który największe sukcesy odnosił z Widzewem Łódź i FC Porto, a także Józef Klose, ojciec reprezentującego Niemcy Miroslava. Także tu piłkarskie szlify zdobywali nieco zapomniani bracia Zygfryd i Bernard Blautowie. Urodzony w 1940 roku Bernard jest jednym z 26 członków Galerii Sław Legii Warszawa. Wśród 70 zasłużonych dla Odry nie mogło zabraknąć także trenera Antoniego Piechniczka, który prowadził opolską drużynę w drugiej połowie lat 70.

W wydanej klika lat temu książce Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979 Sebastian Bergiel skupił się na konkretnym okresie dziejów klubu. W najnowszej przybliża sylwetki osób związanych z klubem w całych jego dziejach. Byłoby mi łatwiej ją czytać, gdyby bohaterowie zostali przedstawiani chronologicznie. Niemniej jednak, przyjęcie kolejności alfabetycznej nie ujmuje niczego treści. Sebastian Bergiel ponownie stanął na wysokości zadania i przygotował książkę, z której wiele się dowiedziałem o tym nieco zapomnianym klubie i poznałem ciekawe życiorysy lokalnych bohaterów.

Sebastian Bergiel
220 stron
Opole, 2015
Odra Opole na regioWYNIKI.pl
Odra Opole na 90minut.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz