piątek, 22 maja 2015

Sport w Augustowie

Ostatnio nieco zaniedbałem czytanie książek piłkarskich i publikowanie na blogu. Książkę o Sparcie Augustów skończyłem czytać już jakiś czas temu. Szukałem jednak czasu oraz pomysłu jak się do niej odnieść. Gdybym wreszcie do tego nie usiadł i wstrzymywał się jeszcze przez kilka dni to prawdopodobnie blog umarłby śmiercią naturalną. Kryzys jednak został zażegnany, a w przygotowaniu jest już kolejna, nietypowa jak na ten blog notka. Poświęcona będzie czytanej właśnie biografii.

AKS Sparta 1947-2012. Dzieje augustowskiego sportu to już druga publikacja o tym klubie. Poprzednia, której autorem był pan Bucikiewicz obejmowała lata 1947-1987. Publikacje te są wyjątkowo cenne, gdyż o województwie podlaskim wydano niewiele książek sportowych. Choć może to jedynie złudzenie i efekt skali. Co prawda region ma swoich reprezentantów w Ekstraklasie i I lidze, lecz z podlaskiego do rozgrywek w tym sezonie przystąpiły raptem 72 drużyny. Niestety. Mało klubów to i mało książek.

Sparta specjalizuje się w sportach wodnych i to w tych dyscyplinach odnosi największe sukcesy. Ze względu na własne zainteresowania skupiłem się na części poświęconej piłkarzom. Piłkarska Sparta występuje obecnie w podlaskiej IV lidze. Drużyna z Augustowa nigdy nie należała do eksportowych ekip regionu. Zazwyczaj grała w rozgrywkach wojewódzkich. Największym sukcesem były występy w makroregionalnej IV lidze oraz roczny pobyt w podlasko-warmińsko-mazurskiej III lidze. „Awans” z czwartego na czwarty poziom rozgrywkowy w sezonie 2008/2009 ciężko jednak uznać za wielki sukces. Zważywszy, że pobyt w gronie 199 najlepszych drużyn w kraju augustowianie zakończyli na ostatnim miejscu w swojej grupie. Największym sukcesem jest zwycięstwo w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu Suwalskiego OZPN.

Rozdział poświęcony piłkarzom zajmuje 66 stron, czyli ponad 20% treści książki. Sezony zostały opisane bardzo powierzchownie. Co prawda zawierają imiona i nazwiska zawodników tworzących w tamtym okresie drużynę, ale doskwiera mi zdawkowa liczba rezultatów. Dopiero w późniejszych latach pojawia się więcej wyników i zestawienia strzelców bramek, a także tabele. Pozostawiają one jednak wiele do życzenia. Te kilkanaście tabel urywa się na pozycji, którą w danym sezonie zajęła Sparta.

Podzielenie ciekawych dziejów Sparty Augustów na roczniki także jest mankamentem. Utrudnia czytanie o piłkarskich sezonach rozrywanych systemem jesień-wiosna. O ile do sezonu 1999/2000 treść pogrupowana była sezonami, to od roku 1999 autor zaczął segregować ją rocznikami. Po co? Nie wiem. Nietrudno też zauważyć, że przez tę zmianę półtora sezonu zostało zdublowane. Taka niechlujność rzuca cień na efektownie wydaną publikację.

Interesujące są rozdziały poświęcone początkom sportu w międzywojennym Augustowie. Pierwsze wzmianki o inicjatywie utworzenia organizacji sportowej w Augustowie pojawiły się w 1926 roku. Niestety autor nie zdołał ustalić czy ten cel plan został wcielony w życie. W Augustowie działało towarzystwo Makkabi, oraz Wojskowy Klub Sportowy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Obecność klubu żydowskiego i wojskowego jest typowa dla miast Polski wschodniej. Typowy jest również brak informacji cywilnej organizacji, która grupowałaby polską społeczność w międzywojennym Augustowie.

Augustowska Sparta to nie tylko futbol, a w zasadzie nie tylko sporty wodne, bo to one są domeną AKS. Osoby zainteresowane innymi dyscyplinami mogą dowiedzieć się o tamtejszej siatkówce, boksie, lekkoatletyce, łyżwiarstwie, tenisie stołowym, kolarstwie, oraz narciarstwie wodnym, windsurfingu i kajakarstwie, które przysporzyło klubowi mistrzów świata oraz brązowego medalistę z Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. A medalistą olimpijskim we własnych szeregach może pochwalić się niewiele klubów.

Wskazałem mankamenty tej książki. Niemniej jednak uważam ją za wartą przeznaczonego mojego czasu. Żałuje, że nie zdołałem przestudiować jej w kilka dni. Cieszę się, że trafiła w moje ręce i pan Jerzy Buzon odsłonił przede mną życie sportowe w mieście nad Neckiem, które znane mi było głównie z piosenki o Beacie z Albatrosa.
Jerzy Buzon
312 stron + 32 strony z kolorowymi zdjęciami
Augustów, 2013
Sparta Augustów na regioWYNIKI.pl
Sparta Augustów na 90minut.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz